PONOWNE WYKORZYSTYWANIE INFORMACJI
Zasady ponownego wykorzystywania informacji zamieszczonych na stronie
E-USŁUGI DLA MIESZKAŃCÓW CZĘSTOCHOWY
Nie wychodząc z domu, załatwisz wiele urzędowych spraw dzieki nowemu systemowi usług i portalowi.
TU ZNAJDZIESZ:
Jedna z najstarszych instytucji kultury w Częstochowie. Istnieje od 1905 roku. Dokumentuje dziedzictwo dotyczące przeszłości Częstochowy i całej Polski. Posiada wspaniałe zbiory polskiego i regionalnego malarstwa oraz bogaty i reprezentacyjny dla polskiej sztuki zbiór grafiki.
Stanowi jedną z atrakcji Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego i jest jedynym czynnym muzeum zapałek w Europie oraz najstarszą fabryką zapałek w Polsce.
Najstarszy kościół w Częstochowie, powstały w XIV wieku, trójnawowy z wydłużonym prezbiterium i jedną gotycką wieżą. Późniejsze przebudowy to: dobudowa kaplicy św. Grzegorza, dobudowa od strony północnej zakrystii oraz likwidacja otaczającego kościół cmentarza parafii staromiejskiej.
Działa w obrębie Instytutu Fizyki Akademii im. Jana Długosza od 2006 roku. Udostępnienia Częstochowianom i mieszkańcom regionu nowoczesne zdobycze nauki i techniki w zakresie podboju kosmosu i astronomii. Zaprasza jednocześnie 40 osób na projekcję około 1-godzinnego seansu.
Symbol miasta, pamiątka powstania dzisiejszej Częstochowy. Wzniesiony na siedzibę władz nowego miasta w 1828 roku, w dwa lata po formalnym połączeniu Starej i Nowej Częstochowy.
Zbudowany w I połowie XVII wieku dla potrzeb nowicjatu Klasztoru Jasnogórskiego. O lokalizacji zadecydowało prawdopodobnie źródełko, w którym według legendy obmyto sprofanowany w 1430 roku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, skradziony na Jasnej Górze.
Zasiedlona została w 1382 roku przez OO. Paulinów, którym książę Władysław Opolczyk przekazał parafialny kościół Najświętszej Marii Panny. Dzięki darowiznom i fundacji Władysława II Jagiełły i jego żony Jadwigi w tym miejscu w 1393 roku wzniesiono klasztor.
Reprezentacyjna ulica Częstochowy, wiedzie od Kościoła św. Zygmunta do parków podjasnogórskich, łącząc tereny dawnych Starej i Nowej Częstochowy. Od połowy wieku XIX właśnie tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy przeznaczone dla instytucji publicznych i rezydencje miejscowych fabrykantów, których fasady bogato zdobione są wykuszami, balkonami i innymi detalami architektonicznymi. Tutaj znajdują się też kamieniczki mieszczańskie. Zabudowa Alei - poza modernizacją i uzupełnieniami - zachowała się do czasów współczesnych.
Siedziba Muzeum Historii Kolei mieści się w budynku dworca Częstochowa Stradom. Zgromadzono w nim pamiątki, sprzęt i elementy wyposażenia kolejowego. Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy.